Ներկայացվել են ՀՀ վարչապետի եւ Հանրապետության նախագահի աշխատակազմերի նախորդ տարվա կատարողականները
Հունիսի 2-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական եւ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների hամատեղ նիստում քննարկվել են նախորդ տարվա բյուջետային հատկացումների կատարողականները:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ հաշվետու տարում ցուցանիշային լավ արդյունք է գրանցվել` 91.2 տոկոս կատարողական: 11 ծրագրի իրականացման համար 27.6 մլրդ դրամ է նախատեսվել, ճշտված բյուջեն կազմել է շուրջ 26.2 մլրդ դրամ: Աշխատակազմի պատասխանատվությամբ կատարվել է բյուջեի 10 ծրագիր, ծախսերը կազմել են 23.9 մլրդ դրամ` 91.2 տոկոս: Նախորդ տարվա համեմատ` աշխատակազմի պատասխանատվությամբ իրականացվող ծրագրերի գծով ծախսերն աճել են 29 տոկոսով կամ 5.4 մլրդ դրամով:
«Վարչապետի լիազորությունների իրականացման ապահովում» ծրագրով 16.2 մլրդ դրամ է նախատեսվել: Փոփոխությունների արդյունքում ճշտված պլանը կազմել է 13.4 մլրդ դրամ, իսկ փաստացի ծախսը` 11.7 մլրդ դրամ:
Պետական հատվածի արդիականացման ծրագրի համար հաշվետու տարում 3.2 մլրդ դրամ է նախատեսվել, ճշտված բյուջեն կազմել է 3.7 մլրդ դրամ:
«Աջակցություն քաղաքական կուսակցություններին, հասարակական կազմակերպություններին եւ արհմիություններին» ծրագիրը կատարվել է 98.8 տոկոսով:
«Հանրային իրազեկում» ծրագրով հատկացված է եղել 1 մլրդ դրամ, ծրագիրը կատարվել է 96.3 տոկոսով: Նախորդ տարվա համեմատ տվյալ ծրագրի ծախսերը նվազել են 33 տոկոսով:
«Քաղաքացիական ծառայողների վերապատրաստում» ծրագրով կատարողականը 58.7 տոկոս է եղել: Արայիկ Հարությունյանը հայտարարված մրցույթի չկատարմամբ է պայմանավորել վերոնշյալ կատարողականը:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանին հետաքրքրել է, թե ինչ բարեփոխումներ են իրականացվում պետական ծառայության համակարգում: Նրա գնահատմամբ` պետական համակարգում պետք է ներգրավված լինեն արհեստավարժ մասնագետներ` արժանապատիվ աշխատավարձով: Արայիկ Հարությունյանն իր հերթին ընդգծել է պետական ծառայողների կարողությունների շարունակական զարգացման եւ նոր մասնագետների համալրման անհրաժեշտությունը: Նա տեղեկացրել է, որ արդեն ընդունվել է հանրային ծառայության ռազմավարությունը, եւ ջանքեր են պետք փաստաթուղթն արագ իրականացնելու համար:
Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի 2021 թ. ֆինանսական գործունեության մասին հաշվետվությունը ներկայացնելով` աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Խաչատուր Պողոսյանը նշել է, որ նախագահի լիազորությունների իրականացման ծրագրով փաստացի ծախսվել է շուրջ 1 մլրդ 476 մլն 241 հազար դրամ, որը կազմում է ճշտված բյուջեի մոտ 98.33 տոկոսը: Տնտեսվել եւ պետական բյուջե է վերադարձվել շուրջ 25 մլն դրամ: Ստորագրվել է Ազգային ժողովի ընդունած 433 օրենք, Հանրապետության նախագահի հրամանագրերով եւ կարգադրություններով 6330 անձի շնորհվել է ՀՀ քաղաքացիություն, շնորհվել է 11 բարձրագույն դիվանագիտական եւ դասային աստիճան, 5 բարձրագույն զինվորական կոչում եւ 38 պատվավոր կոչում: 1153 մարդ պարգեւատրվել է շքանշաններով եւ մեդալներով: Մշակվել եւ նախագահի հաստատմանն է ներկայացվել 501 կարգադրություն եւ հրամանագիր: Իրականացվել են 17 բարեգործական եւ 19 նախագահական նախաձեռնությունների ծրագրեր:

Представленo исполнение госбюджета прошлого года аппаратами Премьер-министра РА и Президента Республики
2 июня на совместном заседании постоянных комиссий НС по государственно-правовым и финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсуждено исполнение в 2021 г. бюджетных ассигнований.
Руководитель Аппарата Премьер-министра А.Арутюнян отметил, что в отчетном году зафиксирован хороший показатель – исполнение 91,2%. На реализацию 11 программ было предусмотрено 27,6 млрд драмов, скорректированный бюджет составил около 26,2 млрд. Аппаратом реализовано 10 бюджетных программ, расходы составили 23,9 млрд драмов, или 91,2%. По сравнению с предшествовавшим годом расходы по программам, осуществлемым аппаратом, увеличились на 29%, или на 5,4 млрд драмов.
Программой “Обеспечение реализации полномочий Премьер-министра” было предусмотрено 16,2 млрд драмов. В результате изменений скорректированный план составил 13,4 млрд драмов, а фактические расходы - 11,7 млрд.
На программу модернизации госсектора в отчетном году было предусмотрено 3,2 млрд драмов, уточненный бюджет составил 3,7 млрд.
Программа “Поддержка политических партий, общественных организаций и профсоюзов” выполнена на 98,8%.
По программе “Общественное информирование” выделено 1 млрд драмов, исполнение - 96,3%. По сравнению с предыдущим годом расходы на эту программу снизились на 33%.
Результативность “Программы переподготовки гражданских служащих” составила 58,7%. А.Арутюнян обусловил данный показатель невыполнением объявленного тендера.
Вице-спикер НС А.Аршакян поинтересовался, какие реформы осуществляются в системе государственной службы. По его словам, в государственную систему должны быть вовлечены высокопрофессиональные специалисты, с достойной оплатой труда. А.Арутюнян, в свою очередь, подчеркнул необходимость постоянного повышения квалификации государственных служащих и набора новых специалистов. Он сообщил, что стратегия публичной службы уже принята и необходимы усилия для скорейшей реализации документа.
Представляя отчет о финансовой деятельности в 2021 г. Аппарата Президента Республики, заместитель руководителя структуры Х.Погосян отметил, что на реализацию полномочий Президента фактически израсходовано около 1 млрд 476 млн 241 тыс драмов, что составляет почти 98,33% скорректированного бюджета. Сэкономлено и возвращено в госбюджет около 25 млн драмов. Подписано 433 закона, принятого НС, указами и распоряжениями Президента Республики 6330 человек получили гражданство РА, присвоено 11 высших дипломатических и классных званий, 5 высших воинских званий и 38 почетных званий. Орденами и медалями награждены 1153 человека. Разработан и представлен на утверждение Президенту 501 распоряжение и указ. Реализована программа 17 благотворительных и 19 президентских инициатив.